Görme Engelliler

HACI MALİKE MEHMET BİLEYDİ ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ II. MBMTR 2013’TE

Okulumuz  26-27-28 Nisan tarihlerinde, İstanbul  Kadir Has üniversitesi,  Cibali Kampüsü’nde , Genç Öngörü Derneği’ nin düzenlediği  MBMTR 2013’e katılmıştır. Genç Öngörü Derneği, yedi lise öğrencisinin kurduğu; şu an yönetimde sadece lise öğrencilerinin bulunduğu bir gençlik derneğidir. MBMTR Model Birleşmiş Milletler Türkçenin kısaltmasıdır. Bu konferanslar İngilizce olarak bazı okullarda yapılmaktadır. Genç Öngörü Derneğinin “Türkçe düşünürüz, Türkçe tartışırız “ fikrinden ortaya çıkarak ilk defa Türkçe olarak yapılan MBMTR 2013 bu konferansların ikincisidir. Okulumuz öğretmenlerinden Sernur Serkek Bozdağ’ ın danışmanlığında on iki öğrencimiz MBMTR 2013’e katılmıştır. Ülke genelinden 55 okul ve 1000 katılımcıyla gerçekleştirilen bu konferansın teması “Uluslar arası Düzeyde Sürdürülebilir Kalkınma”dır. Konferansta öğrenciler delegasyonu olduğu ülkelerin bakış açılarından, daha önceden gündemde belirtilen sorunları tartışarak, çözüm önerileri getirmişlerdir. Biz Avusturya Cumhuriyeti olarak konferansa katıldık. Üç gün boyunca öğrencilerimiz çeşitli komite ve konseylerde dünya sorunları hakkında hem bilgilenmiş, hem de geleceğimizin sahipleri olarak şimdiden çözüm üretmeye başlamışlardır. Farklı çeşitte okullardan, farklı sosyokültürel yapı, farklı ekonomik durumdan gelen öğrenciler, aynen bir diplomat tarzında tartışarak, kendilerine olan güvenlerini arttırdıkları gibi, aynı zamanda birbirlerinin düşüncelerine saygı göstermenin önemini de kavramışlardır.

 

 Konferans üç gün boyunca, çok yoğun bir çalışmayla sürerken akşamları da eğlenceyle günün yorgunluğunu atma fırsatını yakalamıştır gençler. Özellikle 1300 kişilik bir tekneyle yapılan Boğaz Turunun gençlere unutulmaz bir anı yaşatmıştır.

 

 Genç Öngörü Derneği’ni böyle bir organizasyon için kutlamak istiyoruz, her şey mükemmeldi; ülkemizin önemli firmalarından 30 kadarı bu konferansta sponsor olmuştur. Tüm ulaşım hizmetleri Metro Turizm; konaklama ise Legend Riva Otel tarafından karşılanmıştır. Subway in sandviçlerini de unutmuyoruz tabi ki.

 MBMTRMBMTRMBMTRMBMTR

Ayşe Görman (11-A):  II. Model Birleşmiş Türkiye Konferansında Bilim, Sanayi ve Teknoloji komitesindeydim. Aynı zamanda Avusturya Büyükelçiliği görevini üstlendim. Bu konferansta Birleşmiş Milletlerin nasıl işlediğini öğrendim;  zaman zaman ben yerine biz dilini kullanmakta güçlük çektim; ama protokollere uygun olarak yasa hazırladım(hazırladık.) Lise çağındaki gençlerin neler yapabileceğini gördüm. Özellikle akşam eğlenceleri çok güzeldi. Bir Avusturya delegesi gibi kendi ülkem için çalıştım. En önemlisi kendime güvendim, kürsüde 500 kişi karşısında konuştum ve kendimi iyi hissettim.

 

Jülide Tosun ( 11-D) : MBMTR ye gitmek benim için çok heyecan vericiydi. Hayatımın ‘en’lerini yaşadım diyebilirim. Orada yaşadıklarımız anlatılmayacak kadar güzeldi. Konsey toplantılarında ciddi mi ciddi, kahve aralarında ise oldukça samimi bir hava vardı. Birbirinden farklı insanlarla, yörelerle tanıştık.                                         Çok güzel arkadaşlıklar kurduk. Akşamları yemek sonrası eğlenceler çok güzeldi. Keşke 3 gün değil de 3 ay olsaydı; 3 yıl olsaydı…

 

Bunun için uğraşan öğretmenimiz Sernur Serkek Bozdağ’ a çok teşekkür ediyorum.

 

Selim Günay (11-F):  Model Birleşmiş Milletler etkinliğini daha önce arkadaşlarım MUN adı altında katıldığında duymuştum. Okulumuzda yapıldığını duyunca katılmak istedim. Katıldığım için mutluyum. Eğer tartışmayı seviyorsanız ve uluslar arası ilişkilerle ilgiliyseniz katılmanızı öneririm.

 

Aslı Atik (10-A):  Bizlere gerçek bir Birleşmiş Milletler deneyimi yaşattıkları için Genç Öngörü Derneği ne teşekkür ederim.

 

Afra Betül Topal, Aslı Karahan, Aytunç Metin, Merve Ceren Uzundal, Büşra Ertaş, Yağmur Özgür, Fatma Nur Dilek, Burcu Karanfil konferansa katılan diğer öğrencilerimizdir.